Sok zbiera się w tak zwanym przedwiośniu.Ten okres przypada na początek marca kiedy temperatura utrzymuje się na poziomie 8-10 stopni Celsjusza. Mają  one wiele zdrowotnych właściwości. Idealna pora jest wtedy, gdy na zewnątrz panuje temperatura około 15 stopni. A więc ten okres zbliża się już do nas wielkimi krokami. Może warto przygotować się już na ten czas.

Czy drzewa śpią nocą?

Jak wiecie soki puszczają wszystkie drzewa. Dużą ilość soku otrzymamy z klonu, brzozy i grabu.  Soki możemy pobierać również z innych drzew np z  lipy czy czereśni. Ciekawostką jest to, że sok  płynie najszybciej w południe a nie nocą. 

Większość żywych organizmów dostosowuje się do rytmu dnia i nocy. Naukowcy z Austrii, Finlandii i Węgier wykazali za pomocą skanerów laserowych, że drzewa nie są wyjątkiem i również "śpią".

Które drzewa dadzą nam zdrowy sok?

Soki z drzew są naturalne i zdrowe. Uodporniają nasz organizm mogą również  zmierzyć się z różnymi  chorobami  przewlekłymi. Sok z brzozy ma właściwości oczyszczające. Dobroczynne działanie soku z brzozy jest znane od pokoleń. W dawnych czasach z samych pączków zaparzano sok, który łagodził bóle gardła czy kości. Przyrządzano również napar, który zbijał wysoką temperaturę.Pity regularnie doskonale nawilży naszą skórę. Spotykamy go często jako dodatek do różnych kosmetyków np szamponów czy kremów. Taka płukanka z soku z brzozy stymuluje wzrost włosów, pomaga w walce z łupieżem, natomiast w formie kremu działa między innymi wybielająco, likwidując piegi.  

Niewielu z nas wie, że sok z akacji wzmacnia organizm i chroni go przed wszelkimi schorzeniami ale ma on  również właściwości rozkurczające oraz poprawia krążenie krwi. Sok z akacji wzmocni nasz organizm a klonowy naszą odporność. 

Każdy sok ma inne właściwości, jednak najczęściej jest to dbanie o zdrowie oraz zapobieganie chorobom przewlekłym. Niektóre z nich skutecznie oczyszczą organizm z toksyn.

Dbajmy o drzewa i pielęgnujemy je bo wiosną dostarczają nam dobroczynnego soku dla naszego organizmu.

Brzoza