Grilluj na drewnie!

Wiosna to czas na rozpoczęcie sezonu grillowego, plenerowe spotkanie z znajomymi, rozkoszowanie się zapachem i smakiem grillowanych kiełbas, karkówki, ryb, serów, warzyw  a nawet chleba… Doznania te będę najlepsze kiedy zdecydujemy się na grillowanie na drewnie. 

Grillowanie na drewnie

Potrawy z grilla są znakomite, ale często towarzyszy im problematyczny dym wytworzony przez spalający się węgiel, w formie brykietu lub tradycyjnej węglowej. Ten dym może zawierać elementy rakotwórcze oraz szkodliwe związki, które wpływają negatywnie na nasze zdrowie i środowisko. Dlatego warto zastanowić się nad korzyściami grillowania na drewnie. Grillowanie na drewnie zapewnia smakowanie potraw naturalnym aromatem, bez dodatków chemicznych, co jest o wiele bardziej zdrowe. Co więcej, zapach dymu będzie przypominał nam ognisko, co nadaje mu tradycyjnego klimatu. Przygoda z grillem na drewnie jest więc nowym, unikalnym doświadczeniem

Stosując różne rodzaje drewna można eksperymentować ze smakiem naszych potraw. Najlepsze do grillowania będzie drewno z liściastych gatunków drzew. Te iglaste zawierają bowiem w składzie żywice oraz rycynę, które podczas procesu grillowania wraz z dymem przenikają do potraw. Absolutnie nie można eksperymentować z pozostałościami po starych meblach, gdyż może to być niebezpieczne dla zdrowia. Przed grillowaniem zaleca się namoczenie drewna w wodzie przez godzinę, dzięki czemu będzie się ono dłużej i intensywniej tliło. Jednak nie jest to warunek konieczny.

Stosując drewno unikamy rozprzestrzeniania szkodliwych substancji zawartych w dymie. Takie grillowanie jest więc ekologiczne, zdrowe i pozwalające na spożywanie przyjaznych dla organizmu potraw. Dym, wytwarzany prze drewno, każdemu skojarzy się z naturalnym, swojskim ogniskiem. Funkcje grillowania można również połączyć z naturalnym wędzeniem potraw, choć wymaga to nieco umiejętności. Nie przekracza to jednak zdolności manualnych przeciętnego gospodarza, a może przynieść sporo korzyści. 

Smacznego!

ZALETY GRILLOWANIA NA DREWNIE

Unikalny smak - grillowanie na drewnie dodaje unikalnego smaku potrawom. Drewno, które jest używane do grillowania, wytwarza specyficzny aromat, który przekłada się na smak mięsa, ryb lub warzyw.

Bez dodatków chemicznych - grillowanie na drewnie pozwala uniknąć szkodliwych substancji chemicznych, które mogą być obecne w gazie lub w węglu. Drewno jest naturalnym paliwem, więc można mieć pewność, że jedzenie będzie zdrowe i wolne od szkodliwych substancji.

Ekologiczność - grillowanie na drewnie jest bardziej ekologiczne niż grillowanie na gazie lub węglu. Drewno jest odnawialnym źródłem energii, a jego spalanie jest bardziej przyjazne dla środków

Niski koszt - grillowanie na drewnie jest zazwyczaj tańsze niż grillowanie na gazie lub węglu. Drewno jest zazwyczaj łatwiejsze do zdobycia i jest mniej kosztowne niż węgiel lub gaz.

Łatwość użytkowania - grillowanie na drewnie jest łatwe i przyjemne w użytkowaniu. Drewno szybko się rozgrzewa, co pozwala na szybkie przygotowanie potrawy. Grillowanie na drewnie jest również łatwe w czyszczeniu i konserwacji, co ułatwia utrzymanie grillu w czystości. 

Najlepsze gatunki drewna na grilla

Dąb - zapewnia mocny, dymny smak, doskonale nadaje się do grillowania mięsa, wędzenia boczku, wędzenia szynki.

Jodła - zapewnia lekki, owocowy smak, doskonale nadaje się do grillowania mięsa, wędzenia boczku i wędzenia szynki.

Jesion - zapewnia łagodny, delikatny smak, doskonale nadaje się do grillowania mięsa i wędzenia boczku.

Klon - zapewnia łagodny, delikatny smak, doskonale nadaje się do grillowania mięsa i wędzenia boczku.

Owocowe – owoce takie jak jabłka, gruszki, wiśnie i morele, dają lekki, słodki smak i idealnie nadają się do grillowania kurczaka i wieprzowiny.

Oliwne - drewno oliwne nadaje się idealnie do grillowania ryb, mięsa i warzyw, ponieważ zapewnia łagodny, oliwny smak.