Ile potrzeba drewna na zimę?

Sezon grzewczy przed nami. Potrwa on około 6 miesięcy.  

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy ilość drewna jaką zakupili wystarczy na cały okres.

To właśnie drewno zaliczane jest do grona popularnych odnawialnych źródeł energii, nieuciążliwych dla środowiska. Palenie drewnem w kominku daje nie tylko niesamowitą atmosferę ale również może stanowić źródło ogrzewania dla całego domu.

Ile drewna zużyjemy do ogrzania naszego domu?

Wszystko zależy między innymi od wielkości naszego domu. Istotnym elementem będzie również rok wybudowania naszego domu i jakość ocieplenia. Ogrzewanie drewnem będzie bardziej ekonomiczne gdy nasz budynek będzie lepiej ocieplony.

Zakładając, że nasz dom ma powierzchnię około 140 m2 i wysokość ścian około 2,6 m to jego kubatura wyniesie  364 m3. Różne źródła podają, że zapotrzebowanie na ciepło przy takiej kubaturze wynosi około 40W/m3.  W tym wypadku  potrzebny będzie nam wkład kominowy miedzy 11-16 kW. Ilość drewna jaką spalimy  w ciągu 6 miesięcy paląc przez średnio 12 godzin dzienne wyniesie około 12-15  metrów przestrzennych.

Spośród wszystkich paliw jakie dostępne są na naszym rynku to właśnie drewno okazuje się być tym najtańszym. Istotne jest bardzo aby drewno, którym palimy było odpowiednio sezonowane, a co za tym idzie miało odpowiednią wilgotność, wtedy to odda dużą ilość ciepła.  Gdy do pieca trafi zbyt mokre drewno produktem ubocznym spalania będzie emitowany do środowiska dym i przykry zapach, a przy tym samo palenie drewnem będzie nieekonomiczne.

Najlepsze drewno do palenia w kominku to drewno z jesiennej i zimowej wycinki ze względu na bardzo małą zawartość wody. Należy je przechowywać w suchym miejscu. Szczapy nie powinny leżeć bezpośrednio na ziemi, żeby nie chłonęły z niej wilgoci. Lepiej ułożyć je na legarach lub paletach. To zapewni ich izolację od gruntu i dobrą cyrkulację powietrza.

Do palenia w kominku najlepiej nadają się gatunki liściaste, takie jak dąb, buk, jesion czy grab. Należy pamiętać, że drewno najlepiej jest kupić wcześniej by móc je samodzielnie wysezonować – nikt nie zrobi tego lepiej niż my sami! Paląc mokrym drewnem spalamy go do 70% więcej, co jest bardzo nieekonomiczne i zarazem szkodliwe dla układu spalania. Mokre drewno ma prawie dwukrotnie mniejszą kaloryczność, a podczas jego spalania zanieczyszczamy sadzą i smołą kominek oraz system kominowy.

Jesienią, podczas częstych opadów deszczu i przy dużej wilgotności powietrza drewno i tak schnie, a co najważniejsze schnie na całym przekroju. To jest prawidłowe suszenie, choć nie widać gołym okiem to drewno schnie. Wiele osób patrzy po czołach, jeśli są popękane to znaczy że drewno jest suche. Jest to błąd, prawidłowe suszenie nie pozwala na popękanie. Jest to trudne w warunkach domowych, ale jeśli zaczniemy suszyć drewno jesienią to początek suszenia nastąpi powoli, a pory się nie zamkną i pozwolą nam wysuszyć drewno na całym przekroju a nie tylko po wierzchu. W tym pomogą otwarte pory, stopniowo wzrastająca temperatura i spadająca wilgotność, nadchodzące wraz z wiosną i latem. Reasumując: najlepiej drewno zacząć suszyć jesienią mimo że wielu osobom się wydaje, że ono nie schnie (bo nie pęka).