dąb

Dąb szypułkowy to gatunek długowieczny żyjący ponad 700 lat. Uważany jest za najszlachetniejsze drzewo. Jego żołędzie są na długiej szypułce, owalne, brązowe z podłużnymi prążkami. Ma wysoką wartość, to z niego wyrabia się stylowe meble.

Dąb bezszypułkowy jest również długowieczny ale żyje nieco krócej niż dąb szypułkowy. Ma bardzo dużą wytrzymałość na gnicie, dlatego też nadaje się do budowy jachtów, wyposażenia statków, do produkcji podłóg. Powstają z niego piękne rzeźby a także  beczki, w których przetrzymuje się alkohole.

Dąb czerwony jest jednym z najszybciej rosnących dębów. Ma nieduże wymagania jeżeli chodzi o uprawę, jest bardziej odporny na zanieczyszczenia powietrza. Jego liście pięknie się przebarwiają na czerwony kolor. Jest również wykorzystywany przemyśle meblarskim.

Dąb burgundzki - drewno dębu burgundzkiego jest dość mocne i twarde. Jest stosowane w produkcji mebli. Jego żołędzie są brązowe, osadzone w zdrewniałej miseczce pokrytej włosowatymi łuskami.

Dąb błotny rośnie w glebach wilgotnych i mokrych. Sadzony jest w parkach i ogrodach jako roślina ozdobna.

Dąb omszony - drewno twarde, trwałe, lecz trudne w obróbce. Dawniej wykorzystywane na podkłady kolejowe.

Dąb wielkolistny zwany wielkoowocowym rzadko występuje w naszym kraju. Mówi się olbrzym ze względu na jego rozmiar jak i na wielkość liści.