Jakie właściwości ma drewno brzozowe?

Brzoza jest bardzo charakterystycznym drzewem o wielu właściwościach, które warto poznać.

Drewno brzozowe (tzw. brzezina) ma liczne zalety oraz szerokie zastosowanie i bardzo dobrze sprawdza się między innymi, jako drewno kominkowe lub do produkcji mebli.

Charakterystyka brzozy

W Polsce występuje siedem gatunków brzozy, a dwa najpopularniejsze z nich to brzoza brodawkowata (inaczej zwisła) oraz brzoza omszona.

Największy udział w drzewostanie ma brzoza brodawkowata i to ona ma większe znaczenie gospodarcze.

Brzoza brodawkowata to drzewo liściaste, o smukłym przekroju i dekoracyjnej korze. Osiąga od 20 do 25 m wysokości, przy średnicach do ok. 60 cm.

Najczęściej nie dożywa 100 lat. Charakteryzuje ją biało - srebrna i gładka korowina, która łuszczy się okrężnie cienkimi płatami.

Liście brzozy są błyszczące na górnej powierzchni, a od spodu matowe.

Jest to gatunek drzewa uważany za szybkorosnący, który w krótkim czasie kolonizuje tereny odkryte lub zdegradowane i jest często gatunkiem lasotwórczym.

Drewno brzozowe - właściwości

Trwałość drewna brzozowego jest nieduża, szczególnie okorowanego.

Jest podatne na działanie warunków atmosferycznych takich, jak: zmiany wilgotności powietrza, czy temperatury oraz na zagrzybienia.

Drewno brzozowe jest elastyczne i giętkie, włókna są gęste i przebiegają faliście.

Surowiec jest średnio twardy i oceniany jako średnio ciężki.

Obróbka powierzchni brzozy jest łatwa – powierzchnie strugane są gładkie, mają połysk i dają się dobrze bejcować, a także polerować.

Drewno z brzozy i jego zastosowanie

Zastosowanie drewna brzozowego jest bardzo szerokie.

Brzezina charakteryzuje się dużą łatwością w obróbce, dzięki czemu chętnie wykorzystywane jest w stolarstwie artystycznym.

Jest dobrym surowcem do produkcji mebli oraz innych przedmiotów codziennego użytku.

Często stosowana jest również w przemyśle sklejkowym oraz przy produkcji płyt czy oklein. 

Jednorodność budowy drewna brzozy pozwala na złuszczanie cienkich płatów, dzięki czemu mogą powstawać bardzo cienkie sklejki o wielu warstwach.

Dzięki łatwej obróbce ręcznej oraz mechanicznej brzezina stosowana jest również do wyrobu kołków, szpuli czy uchwytów, a nawet podeszw do obuwia.

Drewno brzozowe stosowane jest chętnie w przemyśle celulozowym i służy do wyrabiania miazgi papierowej.

Brzoza jako drewno opałowe

Często wykorzystywane jest również jako drewno opałowe. Drewno brzozowe posiada dużą wartość kaloryczną, szczególnie nieokorowane, a jego drewno szybko schnie.

Osoby przygotowujące drewno do sezonowanie z pewnością docenią łatwość łupania tego surowca.

Drewno brzozowe stosowane, jako drewno kominkowe, ma liczne walory, są to między innymi: przyjemny aromat wydzielany w trakcie spalania w kominku i powstawanie małej ilości dymu.

Dobrze wysuszone nie powoduje iskrzenia i jest chętnie używane jako rozpałka.

Inne zastosowania brzozy

Brzozy są źródłem cennego soku, pobieranego wiosną, który wykorzystywany jest do produkcji napoju oraz w kosmetyce.

Gałązki brzozowe, z uwagi na swoją giętkość, używane są do robienia mioteł lub witek używanych w saunach.

Komentarze (2)

  • Zofia
  • 2021-11-10 14:32:01
  Witam ja zawsze dodatkowo kupuję sobie drewno brzozowe na rozpałkę. Pięknie rownież wyglada ułożone w koszyczku przy kominku. W swoim ogrodzie mam kilka brzózek i polecam wszystkim oczywiście na wiosnę, sok brzozowy. Pozdrawiam serdecznie
  • Jan W.
  • 2021-11-25 17:57:40
  Dzień dobry, ja właśnie chciałem podziękować i napisać swoją opinię o drewnie jakie u Was zakupiłem. Jednym z nich była brzoza. Brzozę kupuję bo przy kominku mam całą taką ściankę, która wypełniam właśnie brzozą bo piękne wygląda. A jak już mi przeschnie to wtedy ją sobie również dorzucam do kominka. Chciałem nadmienić, że jestem bardzo zadowolony z drewna kominkowego jakie u Was zakupuję czasem 2 razy w roku. Polecam Was wszystkim znajomym. Dziękuję i pozdrawiam Jan

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach: poprawnego działania witryny (pliki niezbędne), statystycznych i analitycznych (pliki analityczne), personalizowania wyświetlanych reklam (pliki reklamowe), funkcjonalnych (pliki mediów społecznościowych i inne). Możesz je zaakceptować klikając w przycisk „Akceptuję”. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.