To już 50 lat !!!

22 kwietnia 2020 przypada Światowy Dzień Ziemi. 

Światowy Dzień Ziemi

Zmiany klimatu stanowią największe wyzwanie dla przyszłości ludzkości i systemów podtrzymywania życia, które sprawiają, że nasz świat nadaje się do zamieszkania.

Zadajemy wiele pytań.

Czy to nie my sami do tego doprowadziliśmy?

Może właśnie teraz kiedy świat się zatrzymał w pandemii jeszcze bardziej powinniśmy się nad tym wszystkim zastanowić.

Co powiemy naszym dzieciom za parę lat, że byliśmy nieudolni a może nie chciało nam się o tym myśleć bo tak było nam łatwiej.

Święto jest genialną okazją aby właśnie dzisiaj ten problem nagłośnić.

Działajmy cały rok !!!

Czy wiecie ile lat temu był pierwszy Dzień Ziemi?

22.04.1970 r  w Stanach Zjednoczonych, tego dnia na ulice miast całego kraju wyszło 20 milionów ludzi, którzy domagali się troski o środowisko. Na zajęcia nie poszły miliony uczniów i studentów, domagając się walki z wyciekami ropy, trującymi fabrykami i elektrowniami, toksycznymi odpadami i zanikiem dzikiego życia. Tą datę uznaje się za rozpoczęcie narodzin ruchu ekologicznego. Liczne powtarzające się protesty sprawiły, że politycy musieli się zająć takimi tematami jak czystość wód i powietrza.

Dzień Ziemi stał się dniem globalnym dopiero 1990 r mobilizując 200 milionów ludzi w 141 państwach i otwierając drogę do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. 

Międzynarodowa Sieć Earth Day Network liczy, że w tym roku w działania związane z Dniem Ziemi zaangażuje się nawet miliard ludzi. 3 główne tematy jakie proponują koordynatorzy Sieci to eko-budownictwo, energetyka transport.

Budownictwo odpowiada za 1/3 emisji gazów cieplarnianych na świecie. dlatego przy tej okazji można promować wprowadzanie tzw. efektywności energetycznej czyli różnych rozwiązań mających na celu zmniejszenie zużycia prądu i ciepła, a co za tym idzie redukcję emisji. Rozwiązania takie można też promować w skali lokalnej, na przykład zapewniając lepszą termoizolację budynków, monitorując konsumpcję energii i wyłączając urządzenia pracujące w trybie stand-by, tworząc zielone ogrody na dachach budynków czy wspierając tworzenie budynków pasywnych.

Energetyka. Świat staje przed wyzwaniem przejścia od rozwiązań z czasów  scentralizowanego społeczeństwa przemysłowego XX wieku do godnych mobilnego i sieciowego społeczeństwa XXI wieku Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Dzień Ziemi jest okazją by rozmawiać o polityce energetycznej i demonstrować nowoczesne rozwiązania, które są najbardziej przyjazne środowisku jak elektrownie słoneczne, wiatrowe czy geotermalne.

Transport – w tej chwili najszybciej przybywa emisji gazów cieplarnianych właśnie w tym sektorze, gdyż społeczeństwa są coraz bardziej mobilne, a samochód globalnie przestał być dobrem luksusowym. Obecnie miasta wdrażają coraz więcej rozwiązań czyniących pozytywną zmianę jak bus-pasy dające pierwszeństwo transportowi publicznemu, rowery miejskie czy stacje ładowania samochodów elektrycznych. Przy okazji Dnia Ziemi warto mówić o tym co każdy człowiek może zrobić by podróżować ekologicznie i co mogą zrobić władze miast i państw by poprawić swoją politykę transportową.

Co możemy zrobić dzisiaj ?

Największa na świecie impreza obywatelska po raz pierwszy w historii staje się cyfrowa. Będziemy wymagać od liderów poważnego traktowania nauki, słuchania swoich ludzi i nalegania na działania na każdym poziomie społeczeństwa, aby powstrzymać rosnącą falę zmian klimatu.

Możemy stworzyć lepszy świat dla wszystkich. Powiedzcie wszystkim o 22 kwietnia. Na stronie www.earthday.org możecie zapoznać się z działaniami na rzecz ochrony klimatu, które prowadzone są na całym świecie.

W tym roku Ministerstwo Klimatu organizuje warsztaty dla nauczycieli i uczniуw klas 7-8 oraz uczniуw klas ponadpodstawowych pod adresem: www.dzienziemiwmk.pl 

Źródła:earthday.org

 ekokalendarz.pl