Zaczynamy wakacje a las jest idealnym miejscem na spacery. 

Ale czy wszyscy wiemy jak się zachować spacerując po lesie?

Czy wiemy kogo możemy tam spotkać?

Co warto zabrać ze sobą na wyprawę do lasu?

SADZIMY LAS

Mapa

Dobrze jest już przed wyprawą obejrzeć mapę terenu. Zaplanować całą trasę ustalając sobie punk początkowy i końcowy. Warto jest mieć ze sobą telefon z GPS.

W najbliższym nadleśnictwie lub na jego stronie internetowej możemy zasięgnąć różnych informacji, z których dowiemy się gdzie są bagna, stawy, jakie zwierzęta na danym terenie mają swoją ostoję. Na wyprawę przydatny będzie również kompas. Często na leśnych parkingach znajdziemy tablice z mapami tras. Jeżeli zapiszemy sobie numer telefonu do leśniczego to już będzie super.

Odpowiedni ubiór to podstawa. 

Jeżeli będziemy mieli wysokie buty to przy spotkaniu ze żmiją nic nam się nie stanie ponieważ atakują one do wysokości kostki. Oczywiście spotkanie ze żmiją należy do rzadkości ponieważ to ona pierwsza schowa się przed nami do swojej kryjówki gdy nas usłyszy. Żmija odstrasza swojego napastnika zwijając ciało, unosi głowę i syczy. Pamiętajmy zachowajmy dystans, nie wykonujmy gwałtownych ruchów ipomału wycofajmy się nie drażniąc jej.

Ubierzmy na siebie długi rękaw i nakrycie głowy, ochroni nas to przed meszkami, komarami. Dobrze jest miec przy sobie preparat odstraszający kleszcze. Po powrocie do domu należy obejrzec całe ciało czy przypadkiem jakiś sie nam nie przyczepił.

Gdy natrafimy w lesie na zwierzę.

Oddalmy się jak najszybciej na bezpieczną odległość. Zazwyczaj to zwierzęta same unikają kontaktu z nami. Pamietajmy, że zwierzęta są nieprzewidywalne w okresie godów.


Czy do lasu możemy wjeżdżać autem?

Każdym pojazdem można wjechać do lasu drogą leśną tylko wtedy, gdy jest wyraźnie oznaczona znakami dopuszczającymi ruch. Uwaga! Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich, gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach. Obowiązuje on cały rok, nie tylko w okresie zagrożenia pożarowego.

Co zrobić kiedy zgubiliśmy się w lesie, a nie mamy telefonu? 

Nie wpadajmy w panikę. Posłuchajmy bo czasem słychać z daleka szum głównej drogi lub pociąg. Popatrzmy na stare drzewa, które są zwykle omszone od północnej strony. Popatrzmy w niebo na słońce i zegarek, wiadomo już będzie gdzie jest południe lub zachód.

Jeżeli mamy mapę leśną to kolorami zaznaczone są na niej nie tylko gatunki drzew, ale przede wszystkim numer oddziału leśnego. Łatwo ustalić  w terenie w jakim oddziale jesteśmy, bo w południowo-zachodnim narożniku każdego oddziału znajdziemy słupek oddziałowy, gdzie na białym tle czarną farbą wypisane są numery okolicznych oddziałów. 

Gdy nie mamy mapy ani kompasu, słupek pozwoli z łatwością ustalić kierunek północny. Gdy na słupku są numery czterech oddziałów to narożnik pomiędzy dwoma najniższymi numerami wskazuje północ. Tak zorientowani znajdziemy drogę do domu.

Pułapki w lesie.

Drut, stalowa linka, umieszczona na ziemi lub na wysokości głowy zwierzęcia jest równiez dla nas bardzo niebezpieczna. Oznaczcie tylko dobrze to miejsce ale samodzielnie nic nie zdejmujcie ponieważ może się to źle skończyć.

las


Projekt SADZIMY LAS

To jest pierwszy z cyklu artykułów poświęcony sprawom lasu.

Jak domniemacie jesteśmy często w lesie bo tam pozyskujemy nasze drewno kominkowe. Wiemy jak las jest ważny dla nas teraz i w przyszłości.  Musimy rozważnie gospodarować zielonymi zasobami i dlatego jesteśmy w trakcie realizacji projektu „ sadzimy las”. Fundacja dopiero powstaje ale już teraz informujemy o tym bo każda opinia i rada jest cenna.  Jeżeli i Wam nie jest obojętny ten temat zapraszamy do wymiany doświadczeń. Zapraszamy na naszą stronę www.sadzimylas.pl gdzie znajdziecie kontakt do nas.

Akcjaeko