Do kiedy trzeba wymienić kominek w województwie dolnośląskim?
W poszczególnych województwach to uchwały antysmogowe określają ile czasu mają użytkownicy na wymianę kominków i piecyków na drewno tak aby spełniały założenia Ekoprojektu. W każdym województwie ten termin może się różnić.
I tak dla przykładu:
Dla mieszkańców województwa mazowieckiego i śląskiego czas na wymianę kominka minął 1 stycznia 2023 roku.
W województwie kujawsko-pomorskim termin na wymianę kominka minął z końcem 2023 roku.
Najwięcej czasu na wymianę kominka na drewno mają mieszkańcy woj. opolskiego bo do końca 2035 roku.
Jak się to przedstawia w województwie dolnośląskim?
Wymagania ekologiczne dla różnych urządzeń grzewczych stają się coraz bardziej restrykcyjne, co nie ominęło także kominków. Kluczowym krokiem było wprowadzenie 1 stycznia 2022 roku dyrektywy Ekoprojekt. Ustala ona normy sprawności i emisji, które muszą spełniać nowe kominki, wkłady kominkowe oraz piecyki na drewno i pellet (określane jako miejscowe ogrzewacze pomieszczeń), sprzedawane na terenie Unii Europejskiej.
Podobne regulacje zawierają uchwały antysmogowe, obowiązujące w poszczególnych województwach. Określają one, jakie urządzenia można użytkować na danym obszarze, a także wyznaczają terminy na wymianę tych, które nie spełniają wymagań Ekoprojektu. Warto zauważyć, że harmonogramy wymiany urządzeń różnią się w zależności od regionu.
Do kiedy trzeba wymienić kominek na zgodny z Ekoprojektem?
W przypadku kominków uchwały antysmogowe precyzują, jakie modele na drewno mogą być instalowane na danym obszarze oraz do kiedy należy wymienić starsze urządzenia niespełniające norm ekologicznych lub zmodernizować je, montując filtry.
A jak długo można użytkować starsze kominki?
Wymiana na urządzenie zgodne z Ekoprojektem lub wyposażenie w filtr zależy od lokalnych terminów, które różnią się w zależności od regionu.
W województwie dolnośląskim obowiązują trzy uchwały antysmogowe.
Osobna dla województwa, osobna dla miasta Wrocław i uzdrowisk Jelenia Góra – Uzdrowisko Cieplice, Duszniki-Zdrój, Jedlina-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Lądek-Zdrój, Polanica-Zdrój, Szczawno-Zdrój oraz osobna dla gmin uzdrowiskowych: Czerniawa-Zdrój, Świeradów-Zdrój, Długopole-Zdrój i Przerzeczyn-Zdrój.
Uchwała dla miasta Wrocław i uzdrowisk zakłada, że dopuszczone do użytkowania są jedynie kominki z Ekoprojektem, o ile nie są jedynym źródłem ogrzewania, lub w przypadku urządzeń niespełniających wymagań, jeśli są doposażone w elektrofiltr.
W pozostałej części województwa dolnośląskiego wszystkie kominki oddane do eksploatacji po 30 czerwca 2018 roku muszą spełniać wymogi Ekoprojektu lub kominki na drewno muszą być wyposażone w urządzenia zapewniające redukcję emisji pyłu do wartości określonych w Ekoprojekcie. Kominki na drewno, które były instalowane do tego czasu, można używać bez ograniczeń.