DREWNEX NA TARGACH  DREMA 

Sztuka, konie i drewno 

Ekipa Drewnex na Targach Drema w PoznaniuNa tegorocznych targach firma z podwrocławskich Piecowic miała mocną reprezentację.

Od prac ręcznych po wielkie technologie. Od miłośników pracy w drewnie po przedsiębiorstwa. Na tegorocznych Międzynarodowych Targach Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA można było zobaczyć cały wachlarz tego, co aktualnie ma do zaprezentowania branża drzewna. W tym gronie nie mogło zabraknąć firmy Drewnex.  

Drewnex to rodzinna firma z podwrocławskich Piecowic. Na poznańskich targach wystawia się regularnie już od kilku lat. Dolnoślązacy specjalizują się w produkcji półfabrykatów dębowych jak fryza i graniak, które stanowią materiał do produkcji podłóg, płyt klejonych, blatów kuchennych, stołów i wielu innych elementów mebli  (http://www.fryza.pl). Ponadto firma z gminy Długołęka jest producentem biomasy - w pełni naturalnej i ekologicznej substancji, która stanowi odnawialne źródło energii. A filarem działalności Drewnexu jest produkcja drewna kominkowego, największa na południu Polski (https://www.drewnex24.pl). 

Na co dzień podwrocławska firma zatrudnia ponad pół tysiąca osób. Do Poznania Drewnex również przyjechał w imponującej obsadzie na czele z właścicielem firmy Konradem Jaskulskim. – Mamy jedną z liczniejszych ekip na tych targach i jedno z najpiękniejszych stoisk w wykonanie którego włożyliśmy mnóstwo energii. Ale było warto, bo wyszło imponująco. Kiedy zobaczyłem je po raz pierwszy byłem zachwycony. Stoisko jest w pełni ekologiczne, w stu procentach wykonane z drewna naszej produkcji – mówi Jaskulski.     

Nagroda dla stoiska 

W zgodnej opinii tegoroczne stoisko Drewnexu było prawdziwym dziełem sztuki. Docenili je również organizatorzy DREMy, którzy nagrodzili firmę statuetką Acantus Aureus przyznawaną za najładniejsze stoisko targów. - Na potrzeby naszego stoiska przerobiliśmy około pięćdziesięciu płyt dębowych o wymiarach 2 metry na 65 cm. Pracowaliśmy dosłownie dniami i nocami przez ponad cztery tygodnie – opowiada Janusz Jędrzejewski z Pracowni mistrza Jana (https://snycerz.pl) , artysta rzeźbiarz, wieloletni współpracownik Drewnexu, który nad tegorocznym stoiskiem pracował wspólnie z synem Maciejem. Oprócz oryginalnego stoiska artystyczny duet wykonał efektowne rzeźby koni, drewniane stoły oraz okrągłą ławeczkę okalająca ogromną donicę żywego, 3-metrowego graba. Piękne drzewo przez cztery dni górowało nad stoiskami, a po zakończeniu targów zostało zasadzone w siedzibie firmy w Piecowicach.    

Drewnex na Targach Drema w Poznaniu

Stoisko Drewnexu otrzymało nagrodę.

Posadzić milion drzew

A skoro mowa o sadzeniu drzew… Drewnex przyjechał do stolicy Wielkopolski z tysiącem sadzonek sosny pospolitej. Urocze hostessy rozdały je gościom targów, którzy deklarowali, iż po powrocie do domu zasadzą sosenki w swojej okolicy. W 2018 roku Drewnex uruchomił fundację „SadzimyLasy.org”, której celem jest posadzenie miliona drzew w całym kraju. Od tamtej pory symboliczny las rośnie z każdym dniem w całym kraju. Firma regularnie kupuje sadzonki drzew, które rozdaje swoim klientom jako dodatek do zakupionego drewna, a także rozdaje wśród uczestników ogólnopolskich targów, gminnych dożynek czy lokalnych festynów. - Polska jest obdarzona oszałamiającą różnorodnością fauny i flory żyjących w lasach. Zarówno mieszkańcy w dużych miast oraz rodziny na wsi – wszyscy jesteśmy związani z lasami. Ale nasze lasy potrzebują pomocy! Naturalne zakłócenia, takie jak pożary, owady i ogniska chorób, zagrażają im każdego dnia. To co czyni lasy tak wspaniałymi to majestatyczne drzewa rosnące od setek lat w naszych parkach narodowych i lasach. To głównie one dostarczają nam świeże powietrze. Polskie lasy co roku sadzą tysiące drzew a my postanowiliśmy wesprzeć te działania i posadzić nasz własny las – czytamy na stronie internetowej fundacji  https://sadzimylasy.org

 

Fundacja SadzimyLasy.org

W ramach akcji fundacji "SadzimyLasy.org" urocze hostessy rozdały 1000 sadzonek sosny.

Hodowla czempionów

W logo Drewnexu widnieje rozłożysty dąb nad którym przeskakuje ogromny rumak. Skąd taka kompozycja? Związek firmy z drzewami jest oczywisty. Ale oprócz produkcji drewna pasją Konrada Jaskulskiego i jego najbliższych są konie, a w sąsiedztwie tartaku w Piecowicach mieści się hodowla czempionów rasy izabelowatych. – Konie są stabilne i mocne tak jak drewno. Poza tym każdy je lubi i kojarzą się bardzo pozytywnie. Dlatego chętnie ozdabiamy nasze stoisko wizerunkami koni. Co roku dokładamy jakiś nowy element dekoracji związany z tymi pięknymi zwierzętami. Najpierw na jednej ze ścian pojawiła się końska płaskorzeźba, a teraz wyrzeźbiliśmy efektowny koński łeb. Trudno było przejść obojętnie obok niego. Wiele osób robiło sobie przy nim zdjęcia – opowiada rzeźbiarz Janusz Jędrzejewski.

 

Szef firmy Drewnex

Właściciel firmy Konrad Jaskulski odbył wiele cennych rozmów.

My tu jeszcze wrócimy!

Ale stoisko Drewnexu było chętnie odwiedzane nie tylko przez miłośników sztuki. – To były dla nas bardzo udane targi. Ja i moi współpracownicy odbyliśmy wiele cennych rozmów z potencjalnymi kontrahentami. Jak zwykle mieliśmy bardzo fajne sąsiedztwo, jak chociażby Lasy Państwowe czy Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego. Tegoroczne targi zaliczamy jako ogromny plus do naszej codziennej działalności. Tyle spotkań w tak krótkim czasie nie sposób zorganizować w żadnym innym miejscu, jak tylko w Poznaniu na targach DREMA. Na pewno będziemy tu nadal przyjeżdżać. Już myślimy o kolejnej edycji. Chcemy zrobić jeszcze bardziej widowiskowe stoisko, teraz już piętrowe – zapowiada Konrad Jaskulski. 

Rzeźba w drewnieMaciej i Janusz Jędrzejewski - rzeźbiarz i autor stoiska Drewnexu.

Fot. Łukasz Haraźny