Które drewno kominkowe wybrać: grab czy buk?
Wybór odpowiedniego drewna kominkowego nie jest łatwy, ale gdy poznasz charakterystykę tych dwóch drzew na pewno podejmiesz dobrą decyzję. Zarówno grab, jak i buk to drzewa liściaste bardzo chętnie stosowane do palenia w kominku - zapraszamy do zapoznania się z ich opisem.
Grab – charakterystyka
Grab jest drzewem liściastym. W Polsce występuje tylko jeden gatunek: Grab pospolity inaczej grab zwyczajny (Carpinus betulus L.). Rośnie do około 25 m wysokości, średnica rzadko osiąga 0,5 m, żyje nawet do 150 lat. Korowina grabu jest przez długi czas gładka i popielata z podłużnymi ciemnymi smugami, z wiekiem lekko spękana. Pień w przekroju poprzecznym jest falisty, pędy zygzakowate, a korona rozłożysta. W Polsce występuje na całym niżu oraz na pogórzu, zwykle do 600 m n.p.m. Najlepszym siedliskiem dla grabu są żyzne lasy liściaste.
Zalety grabu, jako drewna opałowego
Grab ze względu na swoje zalety jest uznawany za jeden z najlepszych gatunków do palenia w kominku. Jest to drewno bardzo twarde i ciężkie, o największej wartości grzewczej. Jego dodatkową zaletą jest szybki czas schnięcia. Dzięki małej zawartości kory jest to drewno mało dymiące i pozostawia niedużą ilość popiołu. Spala się powoli wydzielając przyjemny zapach i daje niebieski, niewielki płomień. Z uwagi na swoją twardość i gęstość grab jest bardzo trudno łupliwy, ale i najbardziej kaloryczny.
Buk – charakterystyka
W polskich lasach rośnie jeden gatunek buku - jest to buk pospolity, inaczej buk zwyczajny (Fagus sylvatica L.). Występuje też dużo gatunków ozdobnych, sadzonych w parkach lub ogrodach. Rośnie bardzo powoli do około 50 m wysokości, najczęściej w granicach od 20 do 40 m, a średnica u podstawy osiąga nawet 2 m. Żyje średnio 300 lat. Pień jest prosty, ma szarą i gładką korę oraz rozłożystą koronę. Charakterystyczne dla buku są zaostrzone brązowo rude pąki. Jest to gatunek cieniolubny, lubi klimat wilgotny i podłoża dobrze przepuszczalne. Buki tworzy lasy bukowe, tzw. buczyny, które są żyzne i kwaśne.
Zalety buku, jako drewna kominkowego
Buk ma twarde, zbite i bardzo ciężkie drewno. Jest cenionym drewnem kominkowym z uwagi na dużą kaloryczność. Drewno bukowe jest gęste o bardzo cienkiej korze. Jego dużą zaletą jest łatwa łupliwość (łatwiejsza niż grabu) oraz zdolność szybkiego schnięcia. W kominku polana buku spalają się powoli i równomiernie, a dzięki cienkiej korze pozostawiają niewiele popiołu.
Na co zwracać uwagę wybierając drewno na opał?
Dobre drewno opałowe powinno spełniać kilka kryteriów. Wybierając surowiec do palenia w kominku powinno się wziąć pod uwagę takie aspekty, jak:
- wartość opałowa drewna (jego kaloryczność),
- długość i jakość spalania,
- ilość dymu,
- łupliwość,
- ilość kory (wpływa to na ilość popiołu i dymu).
Dokonując wybory drewna opałowego pomiędzy drewnem grabu i buku należy pamiętać o tym, że:
- drewno grabu ma największą wartość opałową
- drewno buku jest łatwiejsze w łupaniu i pozostawia mniej popiołu.