Które drewno kominkowe wybrać: grab czy buk?

Wybór odpowiedniego drewna kominkowego nie jest łatwy, ale gdy poznasz charakterystykę tych dwóch drzew na pewno podejmiesz dobrą decyzję. Zarówno grab, jak i buk to drzewa liściaste bardzo chętnie stosowane do palenia w kominku - zapraszamy do zapoznania się z ich opisem.

Grab – charakterystyka

Grab jest drzewem liściastym. W Polsce występuje tylko jeden gatunek: Grab pospolity inaczej grab zwyczajny (Carpinus betulus L.). Rośnie do około 25 m wysokości, średnica rzadko osiąga 0,5 m, żyje nawet do 150 lat. Korowina grabu jest przez długi czas gładka i popielata z podłużnymi ciemnymi smugami, z wiekiem lekko spękana. Pień w przekroju poprzecznym jest falisty, pędy zygzakowate, a korona rozłożysta. W Polsce występuje na całym niżu oraz na pogórzu, zwykle do 600 m n.p.m. Najlepszym siedliskiem dla grabu są żyzne lasy liściaste. 

Zalety grabu, jako drewna opałowego

Grab ze względu na swoje zalety jest uznawany za jeden z najlepszych gatunków do palenia w kominku. Jest to drewno bardzo twarde i ciężkie, o największej wartości grzewczej. Jego dodatkową zaletą jest szybki czas schnięcia. Dzięki małej zawartości kory jest to drewno mało dymiące i pozostawia niedużą ilość popiołu. Spala się powoli wydzielając przyjemny zapach i daje niebieski, niewielki płomień. Z uwagi na swoją twardość i gęstość grab jest bardzo trudno łupliwy, ale i najbardziej kaloryczny.

Buk – charakterystyka

W polskich lasach rośnie jeden gatunek buku - jest to buk pospolity, inaczej buk zwyczajny (Fagus sylvatica L.). Występuje też dużo gatunków ozdobnych, sadzonych w parkach lub ogrodach. Rośnie bardzo powoli do około 50 m wysokości, najczęściej w granicach od 20 do 40 m, a średnica u podstawy osiąga nawet 2 m. Żyje średnio 300 lat. Pień jest prosty, ma szarą i gładką korę oraz rozłożystą koronę. Charakterystyczne dla buku są zaostrzone brązowo rude pąki. Jest to gatunek cieniolubny, lubi klimat wilgotny i podłoża dobrze przepuszczalne. Buki tworzy lasy bukowe, tzw. buczyny, które są żyzne i kwaśne.

Zalety buku, jako drewna kominkowego

Buk ma twarde, zbite i bardzo ciężkie drewno. Jest cenionym drewnem kominkowym z uwagi na dużą kaloryczność. Drewno bukowe jest gęste o bardzo cienkiej korze. Jego dużą zaletą jest łatwa łupliwość (łatwiejsza niż grabu) oraz zdolność szybkiego schnięcia. W kominku polana buku spalają się powoli i równomiernie, a dzięki cienkiej korze pozostawiają niewiele popiołu.

Na co zwracać uwagę wybierając drewno na opał?

Dobre drewno opałowe powinno spełniać kilka kryteriów. Wybierając surowiec do palenia w kominku powinno się wziąć pod uwagę takie aspekty, jak:

- wartość opałowa drewna (jego kaloryczność),

- długość i jakość spalania,

- ilość dymu,

- łupliwość,

- ilość kory (wpływa to na ilość popiołu i dymu).

Dokonując wybory drewna opałowego pomiędzy drewnem grabu i buku należy pamiętać o tym, że:

- drewno grabu ma największą wartość opałową 

- drewno buku jest łatwiejsze w łupaniu i pozostawia mniej popiołu.

Komentarze (2)

  • Andrzej
  • 2021-11-02 22:33:06
  Witam, czytałem i tak się zastanawiałem, które drewno wybrać. Postanowiłem jednak zdzwonić do Was i to był najlepszy wybór. Przemiła Pani na infolinii doradziła mi najlepiej. Będę polecał. Dziękuję za kontakt i serdecznie pozdrawiam. Andrzej B.
  • Maria
  • 2021-11-10 15:03:20
  Witam, ciesze się, że piszą Państwo o różnych gatunkach drewna kominkowego. Jestem Państwa stałym klientem i zawsze radzę się pań na infolinii. Polecam wszystkim kontakt . Pozdrawiam
Product added to compare.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach: poprawnego działania witryny (pliki niezbędne), statystycznych i analitycznych (pliki analityczne), personalizowania wyświetlanych reklam (pliki reklamowe), funkcjonalnych (pliki mediów społecznościowych i inne). Możesz je zaakceptować klikając w przycisk „Akceptuję”. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.