Do palenia w kominku najlepiej nadają się gatunki liściaste, takie jak dąb, buk, jesion czy grab. Należy pamiętać, że opał  najlepiej jest kupić wcześniej by móc je samodzielnie wysezonować – nikt nie zrobi tego lepiej niż my sami! Paląc mokrym drewnem spalamy go do 70% więcej, co jest bardzo nieekonomiczne i zarazem szkodliwe dla układu spalania. Mokre drewno ma prawie dwukrotnie mniejszą kaloryczność, a podczas jego spalania zanieczyszczamy sadzą i smołą kominek oraz system kominowy. Metr drzewa zawierać może 200 l wody. Na ten temat napiszemy obszerniejsza informację.

PAMIETAJMY ! Drzewo na opał jakie produkuje Drewnex jest układane na pryzmach co sprzyja jego schnięciu. Kupując drewno z wyprzedzeniem mamy pewność, że przeschnie i będzie lepszej kaloryczności.

Ps.

Kominek i drewno kominkowe stało się pasją niejednego z naszych klientów. Będziemy wdzięczni za komentarze i dzielenie się "kominkowymi" doświadczeniami z innymi użytkownikami.

Dąb do kominka

DĄB

To gatunek wysokokaloryczny – daje dużo ciepła i ma przyjemny zapach. Doskonałe drewno na opał, jest wysoko cenione ze względu na swoją zwartość, bardzo wolno się spala i długo utrzymuje płomień w palenisku. Pozostawia ok 3% popiołu. Posiada bardzo szerokie spektrum zastosowania: od oklein poprzez wszelkiego rodzaju wyroby tarte, aż po opał. Zwykle jest u nas w najlepszej ofercie cenowej spośród gatunków twardych ze względu na duże zapasy i zapotrzebowanie w drugiej gałęzi naszej działalności – tartaku.

Jesion do kominka

JESION

Jest bardzo twardym, szybko schnącym gatunkiem drewna o wysokiej kaloryczności. Pali się bardzo ładnym płomieniem dając dużo ciepła i pozostawia tylko ok 3% popiołu. Szybko schnie, ma małą zawartość wody po ścięciu. Drewno jesionowe podobnie jak dębowe ma szerokie spektrum zastosowań (okleiny, sprzęt sportowy, meble gięte, wystrój wnętrz). Świeże drewno podczas obróbki wydziela słodkawy zapach.

Buk do kominka

BUK

Zwarte i twarde drewno o wysokiej wartości opałowej,a tym samym ekonomiczne, w kominku pali się długo i równomiernie. Jego dużym atutem jest cienka kora, przez co zostawia niewiele popiołu. Nadaje się do wszystkich typów pieców i kominków.

Grab do kominka

GRAB

Posiada przybliżone wartości jak buk, ale pozostawia kilka razy więcej popiołu w kominku (nawet do 10%) przez co niezbędne jest częstsze czyszczenie, pod postacią drobnego pyłu potrafi on się unosić w powietrzu w całym domu.

Brzoza do kominka

BRZOZA

Polecana głównie na rozpałkę ze względu na łatwość rozpalania nawet przy dużej zawartości wody, wydziela przyjemny aromat. Jej minusem jest szybkie spalanie, nie daje tyle ciepła co inne opisane wcześniej gatunki liściaste. Często brzozowe drewno  kominkowe służy jako dekoracja naszego kominka :)