b840ac3e3d0be09c1898205b7310e00f69d7ff34
Jesień już puka do naszych drzwi więc nie czekaj do ostatniej chwili, aby przygotować kominek na zimę. Kiedy spada temperatura, lubimy nasz przytulny salon i ciepło kominka. Nasłuchujemy trzasku palących się polan i obserwujemy tańczące płomienie w palenisku.
 
  • Ale pamiętajmy, że konieczne jest przygotowanie kominka się do sezonu grzewczego. Oto kilka sugestii jak zadbać o kominek;
1/ Mechaniczne oczyszczanie komina
Bardziej niż zalecane, raczej obowiązek przeczyszczenia przewodu kominowego. Przepisy stanowią, że kanały kominowe muszą być czyszczone dwa razy w roku, w tym jeden raz podczas okresu grzewczego. Te środki ostrożności pozwolą uniknąć ryzyka wydostania się toksycznych oparów lub pożaru. Aby mechanicznie przeczyścić komin, należy wezwać kominiarza, który zadba o odpowiednie czyszczenia komina. Nie wiem czy wiesz, że taki certyfikat wystawiony przez kominiarza to jedyny dokument, o który zostaniesz poproszony przez ubezpieczyciela w przypadku pożaru.
Mechaniczne usuwanie sadzy pozwala oczyścić komin nie tylko z sadzy ale i z tego, co może go zatkać jak liście, gałęzie oraz ptasie gniazda. Przed czyszczeniem tradycyjnym przez kominiarza możesz wykonać czyszczenia chemicznego w celu poprawy wydajności komina. Chemiczne czyszczenie można wykonać na na 2 tygodnie przed uruchomieniem kominka. Efektem to zamiana palnych nalotów smoły na niepalne.
Chemiczne środki to np. Sadpal do kupienia w Castoramie, które pozwalają na utrzymanie w czystości kanału kominowego przez cały sezon grzewczy, a tym samym znacznie zmniejszają ryzyko przypadkowych pożarów.

2/ Czyszczenie korpusu kominka
To jest centralny element kominka, w którym spala się twoje drewno. To jest część, którą najpierw musisz wyczyścisz. Zacznij od usunięcia popiołu, a następnie odkurz, wyczyść i wnętrze komory spalania specjalnym środkiem czyszczącym lub ekologicznym roztworem z zwykłego octu z wodę.
Powtórz czynność tyle 2, 3 razy potem opłucz czysta woda i wytrzyj do sucha. Pamiętaj by przy czyszczeniu przejrzeć mechanizmy kominka oraz sprawdzić czy nie ma pęknięć i rozszczelnień obudowy. Jeżeli znajdziesz takowe wezwis specjaliste ze sklepu z kominkami by zdiagnozował rodzaj
uszkodzenia.

3/ Oczyszczenie osadu frontu kominka
Kominek, zwykle budowany z kamienia , cegły musimy odkurzyć go i przetrzeć ściereczką z wodą zmieszanej z detergentem. Możesz też przetrzeć kominek cienką wełnę stalową dostępna w `Castoramie ( symbol 0000). Nie uszkodzi ona powierzchni i nada połysk kominkowi.

4 Czyszczenie płyty żeliwnej
Jeżeli masz żeliwny lub stalowy kominek a na nim rdzę, która utworzyła się podczas ostatniej zimy, musi zostać usunięta. Weź wełnę stalowa i przetrzyj powierzchnię. Następnie przetrzyj ściereczką nasączona ze zwykłym olejem kuchennym. Jeśli chcesz przywrócić blasku twojemu kominkowi możesz użyć kremu do polerowania kamienia lub stalim i żeliwa.

5/ Czyszczenie szyby
W okresie grzewczym musisz co tydzień oczyścić szkło, ponieważ ta część kominka zawsze ma tendencję do zaczernienia się od dymu. Możesz uczynić gazety i zimnego popiołu z kominka lub specjalnego środka do czyszczenia szyb lub domowej mieszanki białego octu z solą.
Dziękujęmy Ci za uwagę i niebawem prześlemy następne rady.
Twój dostawca drewna kominkowgo.

Drewnex24
Ps.
Czy wiesz jak zrobić ekologiczne pranie odzieży ?

popiół jest bardzo skutecznym i naturalnym środkiem do prania. Oto przepis od naszych prababek! Popioły wypalane z drewna były używane przez długi czas jako odczynnik w produkcji mydła. Proces produkcyjny jest z pewnością trochę długi, ale jest wart wysiłku. Jak używać popiołów do prania ubrań? Przede wszystkim, po odzyskaniu popiołów z kominka należy je ostrożnie przesiać, aby usunąć duże elementy. Następnie do cieplej wody w ilości 1,5 litra wsyp szklankę popiołu i wymieszaj. Niech mikstura odpocznie przez minimum 7 dni (ale wystarczy nawet trzydzieści godzin) a następnego załóż rękawiczki i przefiltrowuj płyn papierowymi filtrami kawy. Następnie wystarczy przelać mieszaninę popiołu drzewnego do pustej butelki i zachować ją na maksymalnie dwa miesiące. Możesz również dodać kilka kropel olejku lawendowego lub kilku ususzonych gałązek lawendy , aby uzyskać naturalny zapach prania !