Czy potrzebujemy suche drewno do palenia w kominku?

Aby uzyskać doskonałe spalanie, ważne jest aby używać do palenia w kominku suchego drewna kominkowego. Nie jest to niestety mit, który uda nam się dziś obalić.
Wilgotność drewna mierzona jest w % i wskazuje ilość wody zawartej w drewnie. Drewno uważa się za suche, gdy wskaźnik ten jest mniejszy niż 18%. Zatem 1 kg drewna testowanego przy 20% wilgotności zawiera zatem 200 g wody. Zastosowanie mokrego drewna kominkowego jest szkodliwe dla środowiska i nieraz jest źródłem uciążliwości dla sąsiadów z powodu nadmiernej emisji dymu. By dobrze wysuszyć drewno pamiętaj że;

- wiosną i latem drewno musi być przechowywane w słonecznym i przewiewnym miejscu
- jesienią i zimą drewno musi być chronione przed warunkami atmosferycznymi
- jeśli nie masz drewutni, szopki przykryj drewno folią lub plandeką
- uważaj, aby całkowicie nie przykryć drewna bo o może spowodować pojawienie się pleśni i grzybów na drewnie
- pamiętaj połóż na ziemi belki, krokwie, stare palety a dopiero potem drewno
b42f9cf6765245854626a10b3db4574142dd9bd1
Kilka pomysłów jak nietuzinkowo możesz ułożyć drewno kominkowe ?

Układając drewno kominkowe pamiętajmy o jego funkcji suszenia oraz estetycznym wyglądzie. Dla osób kreatywnych stos drewna drewna kominkowego opałowego może stanowić upiększenie domu i ogrodu. Istnieje wiele przykładów ilustrujących różne i twórcze metody układania. Oto kilka z nich, które powinny zainspirować wasza wyobraźnie. Pamiętajmy by przemyśleć nasza konstrukcję. Bez względu na formę musi być ona bardzo stabilna już od samego początku by się nie zawaliła.

Jak stworzyć okrągły klasyczny stos drewna kominkowego, który jest zarówno estetyczny, jak i spełnia podstawowe funkcje suszenia drewna opałowego. Instrukcja krok po kroku;
- stwórz okrągłą, płaską podstawę
- układaj kłody ostrożnie, stabilnie i cylindrycznie
-  w środku stosu możesz umieszczać kawałki brzydkiego drewna, skręconego lub zbyt długiego
- na wysokości około 1 metra zaczynają zwężać stos
- zakończ układanie ostatnich rzędów kłód, korą na zewnątrz, aby chronić stos drewna przed deszczem i umożliwić przepływ wody deszczowej
- dodatkowo przykryj górę folią lub plandeką


1c5165da85a3b9b9b60538d7e2ec37a603241a47


Przechowywanie drewna wzdłuż muru budynku zapewnia stabilną konstrukcję , ale ogranicza możliwości ułożenia. Ale jak widać drewno można ułożyć w ciekawe wzory. Ale którą ścianę wybrać? Najlepiej tą gdzie mamy zadaszenie no super gdyby była to strona południowa, wtedy nasze drewno będzie się lepiej suszyło. Pamiętajcie aby nie układać drewna bezpośrednio na ziemi, zawsze należy ułożyć coś na spód. Dobrze jest aby podstawa była również przewiewna aby od spodu była cyrkulacja powietrza. Od ściany również zachowajcie dystans. Stosując się do tej zasady Wasza ściana nie zawilgotnieje, nie pokryje się pleśnią a drewno będzie się suszyło.
Jeżeli macie swoje pomysły na układanie drewna to z chęcią je poznamy.
Dziękujemy Ci za uwagę i niebawem prześlemy następne rady.
Twój dostawca drewna kominkowego.
Drewnex24

Ps.
Czy wiesz jak sprawdzić, czy drewno kominkowe jest wystarczająco suche?

Test uderzeniowy:
poprzez uderzanie dwóch kłód o siebie. Jeśli drewno jest suche dźwięk rezonuje w przeciwnym razie, jeśli drewno jest mokre, dźwięk jest wytłumiony. Bądź ostrożny bo zimą drewno, w którym zamarzła woda może również wydawać odgłos rezonansu, nie będąc wystarczająco suchym.

Test wzrokowy:
obserwuj czy w drewnie są obecne grzyby i pleśń, które uwielbiają wilgoć. Jeżeli drewno jest trudne do rozpalenia i skwierczy po podgrzaniu znaczy jest w nim woda która wrze. Jeżeli dym z komina nie jest biały znaczy że palisz mokrym drewnem.

Test wilgotności:
najdokładniejszy, przy użyciu miernika wilgotności. Miernik wilgotności jest doskonałym narzędziem, które dokładnie mierzy zawartość wilgoci w drewnie. To urządzenie jest dostępne we wszystkich marketach budowlanych, w cenie od 40 zł. Jego użycie jest proste możesz samodzielnie wykonać pomiary na kilku polach pobranych z różnych części stosu drewna. Gdy wilgotność jest poniżej 18% drewno opałowe jest gotowe do użycia.

Test dmuchania przez drewno:
ten prosty test wymaga tylko niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń. Posmaruj polano płynem z jednej strony a drugiej strony zacznij w nie dmuchać. Gdy drewno jest suche, powietrze może swobodnie przez nie przepływać i wytworzy się piana.

1a7cad8b5787a55cfd6db2bb1dab9a87028a31fa