Listopadowe porządki wokół domu,

Zbliżający się okres mrozów wymaga od nas uważnej pracy w ogrodzie. Listopadowe dni to dobry moment na zadbanie nie tylko o rośliny w naszych ogrodach, ale i o drewutnię, alejki czy meble ogrodowe. Dziś odpowiemy o najważniejszych czynnościach, jakie należy wykonać wokół domu przed nadchodzącą zimą.

Zabezpieczenie drewutni

Powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii jeżeli źródłem ogrzewania naszego domu jest kominek i drewno opałowe, które sami sezonujemy. Są to między innymi:

  • drewutnia powinna być osłonięta daszkiem i zapewniać dobrą cyrkulację świeżego powietrza szczapom drewna;
  • drewno opałowe należy przechowywać w miejscu dobrze nasłonecznionym, z dala od krzewów i gęstej roślinności;
  • nie należy układać szczap drewna bezpośrednio na gruncie, zachowanie odstępu od ziemi zapewni, ochroni przed wilgocią i robakami;
  • jeżeli drewutnia narażona jest na bezpośrednie opady i zaleganie śniegu należy zabezpieczyć drewno np. włókniną lub innym przepuszczającym powietrze materiałem.

Sezonowanie drewna opałowego jest bardzo istotne ponieważ podnosi jego kaloryczność, zapewnia spalanie z mniejszą ilością dymu i jest ekonomiczne. Warto również pamiętać o tym że samodzielne sezonowanie drewna jest opłacalne finansowo i ważne ekologicznie. Dlatego wybranie odpowiedniego miejsca na suszenie drewna w ogrodzie jest bardzo ważne i wymaga naszej szczególnej uwagi jesienią.

Czyszczenie rynien

Jesień to odpowiedni moment na czyszczenie i udrożnienie rynien. Szczególnie wtedy, gdy w naszym ogrodzie lub bliskim sąsiedztwie rosną drzewa zrzucające liście jesienią. Niedrożne rynny mogą spowodować duże szkody, zwłaszcza w okresie zimowym i przyczynić się do zawilgoceń murów.

Zadbanie o alejki i ścieżki w ogrodzie

Zmiecenie opadłych liści, kamieni oraz usunięcie mchów z alejek, podjazdu i ścieżek pozwoli na zachowanie tych miejsc w dobrym stanie przez wiele lat. Ważne jest usunięcie drobnych chwastów, które wrastają np. w płyty chodnikowe. Niejednokrotnie zdarza się, że do oczyszczenia nawierzchni potrzebna będzie szczotka i użycie detergentu lub nawet wykorzystanie myjki wysokociśnieniowej. Należy jednak pamiętać, aby wykonać te zabiegi przed nadejściem mrozów.

Zabezpieczenie narzędzi ogrodowych

Po uprzątnięciu ogrodu narzędzia nie będą potrzebne w ciągu najbliższych kilku miesięcy, dlatego przed ich schowaniem warto zadbać o ich stan. Oczyszczenie ich z pozostałości grabionych liści i ziemi oraz zabezpieczenie przed wilgocią zapewni im dłuższą żywotność. Narzędzia elektryczne np. kosiarka, powinny zostać oczyszczone i posmarowane olejem maszynowym. To również dobry moment na oddanie stępionych ostrzy do naostrzenia lub zastanowienie się nad ich wymianą.

Czas na zadbanie o taras

Taras, z którego chętnie korzystamy w ciepłych miesiącach, jesienią wymaga uwagi i uprzątnięcia przed opadami śniegu. Puste donice należy schować, a te z roślinami wieloletnimi przestawić w miejsce osłonięte od wiatru i nienarażone na bezpośredni opad śniegu. Drewniane meble tarasowe również wymagają zabezpieczenia, szczególnie te nieodporne na mróz i wilgoć, jak np. meble z wikliny.

Wykonanie w listopadzie opisanych czynności pozwoli ze spokojem cieszyć się z nadejścia zimy i przyniesie wspaniałe efekty widoczne od razu.