Czy obowiązuje zakaz palenia w kominkach?
Od kilku lat coraz częściej słyszymy o zakazach palenia węglem i drew-nem. Wiemy, że może budzić to wiele pytań i wprowadzać niepewność.
Na chwilę obecną zakazy dotyczą pojedynczych polskich miast, natomiast większą część Polski obejmują uchwały antysmogowe. Uchwały te mają na celu określenie rodzaju paliw i instalacji. Regulują co i w czym można spalać oraz przedstawiają terminy obowiązywania przepisów.
Programy Ochrony Powietrza
W Polsce oprócz uchwał anty smogowych obowiązują Programy Ochrony Powietrza, tzw. POP-y. Programy te, uwzględniając zasady ochrony środowiska, mają na celu ochronę zdrowia mieszkańców i poprawę jakości życia oraz nakreślają późniejszy charakter uchwał antysmogowych.
Wszystkie wprowadzane Programy Ochrony Powietrza zezwalają na użytkowanie kominków z pewnymi ograniczeniami. Dlatego kluczowe jest wybranie paleniska spełniającego wymagania dyrektywy Ekoprojektu oraz palenie dobrze sezonowanym i suchym drewnem. Uchwały mające na celu poprawę jakości powietrza przyjęto już w trzynastu województwach. Ważne jest zapoznanie się z obowiązującymi wymogami i zaleceniami, szczególnie przed podjęciem decyzji dotyczącej nowej instalacji bądź modernizacji już istniejącej.
Polecamy lekturę materiałów informacyjnych na temat uchwał antysmogowych na stronie: www.czystezasady.pl (dotyczy województwa dolnośląskiego).
Polskie programy ochrony powietrza, jakkolwiek z założenia słuszne i potrzebne, jednak ze względu na silny wpływ lobbystów ogrzewania gazowego czy elektrycznego, prowadzą do wypaczenia swojego głównego celu, jakim jest poprawa jakości powietrza.
Rządzący potrzebują pieniędzy na swoje nowe programy, a więc podwyżki cen energii to szybkie źródło zasilające budżet. Pomimo obietnic rządu o braku podwyżek, ceny energii elektrycznej wzrosły od 1 stycznia 2019 r., a nasze rachunki za prąd i gaz poszybowały o 20 %.
Uzależnienie ludzi, których mimo dotacji nie stać na termomodernizację, może wpędzać ich w coraz większe ubóstwo energetyczne, pomimo ogólnej dostępności akceptowalnego ekonomicznie i ekologicznie drewna.