Kominkowy poradnik: jak szybko rozpalić w kominku?
W dzisiejszym poście opowiemy o technice rozpalania drewna „od góry”. Jest to technika, którą każdy powinien poznać - zapewnia ciepło przez wiele godzin, a przy tym jest łatwa i bardzo ekonomiczna.
Zalety ogrzewania domu kominkiem
Ciepło kominka kojarzy się z domową atmosferą, pięknym zapachem i migoczącym światłem. Wybierając drewno do palenia w kominku warto pamiętać, że największa kaloryczność ma drewno bukowe i drewno grabu. Dobrze sprawdzają się też inne gatunki drzew liściastych, należy jednak unikać drewna drzew iglastych.
Zalet ogrzewania domu kominkiem jest wiele i zanim przejdziemy do opisania metody szybkiego rozpalania „od góry” przyjrzyjmy się kilku z nich.
Najważniejsze plusy palenia drewnem to:
- oszczędność finansowa,
- troska o środowisko,
- niezależność od zewnętrznych dostawców,
- wspieranie lokalnej firmy i krajowej gospodarki leśnej,
- wyjątkowa atmosfera w domu,
- mniejsza ilość popiołu niż podczas spalania węgla.
Plusy dobrze sezonowanego drewna
Dobrze wysuszone drewno jest kluczowe przy ogrzewaniu domu ciepłem z kominka. Złożenie szczap do długiego sezonowania, pozwala na odpowiednie ich wysuszenie, a dzięki temu sprawia, że będzie się lepiej spalać. Suche drewno opałowe, czyli drewno którego wilgotność wynosi poniżej 20%, daje mniej dymu niż drewno mokre oraz znacznie więcej ciepła. Susząc drewno opałowe przyczyniamy się do zwiększenia jego kaloryczności, a co za tym idzie dużych oszczędności finansowych.
Stan kominka i instalacji grzewczej
Poza odpowiednio sezonowanym drewnie kominkowym ważne jest również zadbanie o stan kominka, instalacji oraz stan techniczny komina. Warto robić bieżące przeglądy eksploatacyjne, które sprawią, że instalacja będzie służyła dłużej, a palenie w kominku będzie bardziej wydajne.
Sposób na szybkie rozpalenie w kominku
Przede wszystkim przed rozpoczęciem rozpalania ognia w kominku należy przygotować: kilka dużych polan drewna dobrze sezonowanego, kilka drobnych szczap, podpałkę i zapałki.
Polecana przez nas technika „rozpalania od góry” dobrze sprawdza się w kominkach i jest bardzo wydajna. Aby rozpalić w kominku w ten sposób należy:
- opał ułożyć na pustym ruszcie, od najgrubszych do najmniejszych brył drewna,
- położyć na górę rozpałkę,
- ułożyć na wierzchu kolejną warstwę drewna rozpałkowego,
- na samej górze można ułożyć dodatkową warstwę drobnych kawałków drewna,
- nie przepełniać paleniska (zachowuj odstępy między drewnem - dla lepszego przepływu powietrza potrzebnego do spalania),
- ostrożnie podpalić rozpałkę i zamknąć drzwiczki kominka lub pozostawić je lekko rozszczelnione - zapewni to większy cug powietrza i lepsze rozpalenie się.
Rozpalone w ten sposób drewno w kominku zapewnia grzanie nawet do 8 godzin i nie wymaga dokładania opału.
Plusy palenia metodą „od góry”
Metoda rozpalania od góry ma wiele zalet i świetnie sprawdza się w domach ogrzewanych drewnem. Najważniejsze plusy tej metody to: oszczędność finansowa i oszczędność naszego czasu, duża wygoda, komfort cieplny całego domu oraz dłuższa żywotność instalacji grzewczych.
Zachęcamy do spróbowania!