Oczywiście jak najbardziej. Dzięki sezonowaniu zredukujemy dużą wilgotność drewna.
Drewno zaraz po ścięciu ma bardzo dużą wilgotność i wtedy nie nadaje się jako opał. Sezonowanie drewna to naturalny i najlepszy sposób na jego wysuszenie. Pamiętajmy aby drewno było doskonałym i kalorycznym materiałem grzewczym należy je sezonować. Jeżeli zakupicie je wiosną to przy odpowiednim składowaniu osiągnie ono odpowiednią kaloryczność.

Jak najlepiej przygotować drewno do sezonowania.

Warto pamiętać, że drewno musi być porąbane na odpowiednie szczapy. Na naszej stronie możecie zobaczyć jak łupiemy drewno, które możecie zakupić w naszym sklepie.

Drewno kominkowe

Im drobniejsze szczapy tym drewno będzie lepiej się suszyło. Odpowiednio połupane drewno składujemy na powietrzu w miejscu przewiewnym i słonecznym. Najlepszym rozwiązaniem jest wiata, która nie ma ścian bocznych, ale musi być zadaszona. Jeśli nie mamy wiaty to można ułożyć drewno w dowolnym miejscu, a następnie przykryć je plandeką. Pamiętajcie aby podłożyć coś pod spód takiego drewna, ponieważ ziemia jest wilgotna. Tak aby drewno kominkowe osiągnęło odpowiednią wilgotność potrzeba minimum 1 roku składowania.Wszystko oczywiście zależy od jego gatunku – niektóre potrzebują nieco więcej czasu na powietrzu.                                

Drewno kominkowe

Drewno najlepiej schnie w okresie od marca do października. Pamiętajmy, że palenie mokrym drewnem jest nieekonomiczne. Mokre drewno ma dwukrotnie mniejszą kaloryczność. Paląc mokrym drewnem kominkowym zanieczyszczamy sadzą i smołą nasz kominek, piec jak również cały system kominowy.

Właściwe i staranne sezonowanie drewna to jedna z ważniejszych rzeczy, do jakich należy się przyłożyć przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Dlatego też o zaopatrzeniu się w opał należy myśleć już rok wcześniej.

drewno kominkowe