Dobry materiał – drewno!

Drewno towarzyszy ludzkości od najdawniejszych czasów.

To naturalny surowiec występujący pod każdą szerokością geograficzną, nic więc dziwnego, że człowiek postanowił wykorzystywać go do swoich celów.

Dziś drewno znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia.

Jak do tego doszło? Zapraszamy na krótką historię drewna. 

Drewno dobry nateriał.

Początki wspólnej historii człowieka i drewna sięgają czasów prehistorycznych. Wraz z odkryciem ognia zauważono, że materiał ten świetnie nadaje się na opał. Zaczęto więc używać drewna do palenia ognisk, przygotowywania żywności, ochrony przed niepożądanymi gośćmi i przede wszystkim ogrzewania się w chłodniejsze dni. Nabycie tych umiejętności było krokiem milowym w dziejach naszego gatunku. Ludzie w końcu mogli rozprzestrzenić się na chłodniejszej północy globu, wyjść poza temperatury panujące w strefach tropikalnych, gdzie powstaliśmy w toku ewolucji. To natomiast dało nam dostęp do obszarów zamieszkanych przez nowe gatunki zwierząt na które można było polować, gotować ich mięso, a z innych części ich ciała wytwarzać narzędzia, odzież a także dzieła sztuki. Ogromne znaczenie dla rozwoju społecznego miał znany do dziś zwyczaj gromadzenia się wokół paleniska czy ogniska. To tutaj wykuwały się międzyludzkie więzi, przekazywano umiejętności, snuło opowieści, przyrządzano jedzenie i dzielono się nim. 

Od budownictwa do transportu 

Z biegiem lat (setek i tysięcy lat!) człowiek zaczął dostrzegać inne zastosowania dla surowca pozyskiwanego z drzew. Drewno okazało się doskonałym materiałem budowlanym o bardzo szerokim wachlarzu zastosowań. Stanowiło podstawę konstrukcji budynków, tworzono z niego ściany i podłogi, później również okna i drzwi. W końcu z drewna konstruowano całe obiekty mieszkalne i użytkowe – domy, fortyfikacje i świątynie. A, że drewno konstrukcyjne było stosunkowo łatwo dostępne, a co za tym idzie, również tanie – koszty takich budowli były niewielkie. Popularność tego budulca zmalała dopiero pod upowszechnieniu się cegły, która była przede wszystkim o wiele mniej podatna na pożary. Mimo wszystko drewno zachowało swoje szerokie zastosowanie w budownictwie. Budowle z drewna zaczęto obudowywać kamieniami i innymi materiałami pozwalającymi zwiększyć trwałość obiektu. Surowiec pozyskiwany z lasu był bardzo przydatny do realizacji kolejnych wiekopomnych wynalazków – przy budowie statków oraz powozów. To zaś pozwoliło na rozwój transportu. 

Meble i opakowania 

Potrzeba komfortu jaką odczuwał człowiek, przyczyniła się jednak do innego wykorzystania tego materiału. Zaczęły pojawiać się pierwsze meble. Początkowo ich funkcje pełniły rzeczy powstałe w wyniku naturalnego ukształtowania pni czy konarów. Jednak wraz z pojawieniem się nowych narzędzi, rozpoczął się proces ich obróbki. Solidne meble drewniane świadczyły o wysokiej pozycji ich posiadacza i jego statusie społecznym. Drewno stało się także materiałem do wytwarzania przedmiotów codziennego użytku. Produkowano z nich zarówno naczynia kuchenne i pamiątki ludowe. Na tym jednak zastosowanie tego materiału bynajmniej się nie kończyło. Z racji swojej trwałości i wytrzymałości stał się on dobrym budulcem do rozmaitych skrzyń i opakowań, a także palet, które służyły do przechowywania towarów oraz ich transportowania. Zamysł ten przetrwał po dziś dzień, ponieważ drewniane opakowania i skrzynie są nadal ważnym elementem w przewożeniu i przechowywaniu towarów. Jak widać historia drewna jest ściśle związana z dziejami i rozwojem ludzkości. Ciekawe jakie zastosowania dla tego wspaniałego surowca znajdziemy w przyszłości? 

Sed et elit efficitur, vehicula neque eu, commodo quam. Nunc a ipsum convallis, laoreet est vel, sagittis enim. Maecenas tellus massa, bibendum nec congue ac, aliquam a est. Morbi condimentum, odio eu ornare pulvinar, eros nulla dictum justo, sed auctor nisl libero vel magna. Phasellus pretium, dolor sit amet accumsan luctus, diam magna finibus felis, non vehicula est massa ac felis. 

sdasdasdasd

asdsadasd