Jak składować drewno?
Każdy posiadacz domu ogrzewanego kominkiem lub kotłem na drewno wie o tym, że efektywność energetyczna surowca zależy od jego gatunku oraz stopnia jego wilgotności.
Mokre i źle składowane drewno spala się dając mniej ciepła i powoduje osadzanie się smoły na wewnętrznych ścianach pieca i przewodu kominowego. Dlatego tak istotne jest odpowiednio długie leżakowanie drewna przed sezonem grzewczym oraz przechowywanie go w dobrych warunkach. Dzięki temu drewno traci wodę powoli, staje się twardsze oraz wzrasta jego kaloryczność.

Ważne porady dotyczące prawidłowego suszenia drewna:

*Jesień i zima to najlepszy czas na kupno drewna – wtedy drewno jest najbardziej energetyczne.

*Drobne porąbanie drewna skróci czas schnięcia. Grube drewno potrzebuje zdecydowanie więcej czasu na odpowiednie wyschnięcie.

*Zapewnienie izolacji od gruntu jest kluczowe. Szczapy nie powinny leżeć bezpośrednio na ziemi, aby nie chłonęły z niej wilgoci. Warto ułożyć je na legarach lub paletach.

*Nasłonecznione i przewiewne miejsce jest najlepszym rozwiązaniem. Wilgotnego drewna nie należy składować w nieprzewiewnych pomieszczeniach, ponieważ może zaparzać się i pleśnieć.

*Wolne przestrzenie pomiędzy szczapami pomagają zadbać o dobrą cyrkulację powietrza.

*Optymalnym ułożeniem drewna jest poukładanie go w 4 rzędach szerokich na 180 cm, a wysokich na około 2 do 2,5 m. Wysokość stosów drewna nie ma wpływu na jakość przechowywania, ale mając na uwadze bezpieczeństwo, nie powinno się układać ich zbyt wysokich.

*Podczas opadów śniegu należy zadbać o owinięcie drewna czymś chroniącym przed opadami, ale przepuszczającym powietrze. Wyjątkiem może być drewutnia zlokalizowana w miejscu, do którego śnieg nie dociera.

Wybór odpowiedniej wiaty

Wiaty na drewno, popularnie zwane drewutniami, są w ostatnich latach bardzo modnym sposobem przechowywania drewna, szczególnie na potrzeby domków jednorodzinnych.
Drewutnia powinna być zadaszona, niezabudowana ze wszystkich stron oraz usytuowana tak, aby drewno miało przewiew i docierały do niego promienie słoneczne.
Dobierając drewutnię na drewno kominkowe powinniśmy kierować się ogólną pojemnością oraz zwrócić uwagę na poszczególne wymiary. W zależności od rodzaju pieca lub kominka jaki posiadamy, powinniśmy zakupić drewno o odpowiedniej długości szczap. Jeżeli np. nasz kominek zaprojektowany jest na palenie szczapami o długości 30 cm, wówczas warto zdecydować się na drewutnię o głębokości co najmniej 60 cm. Pozwoli to na ułożenie dwóch rzędów drewna, dzięki czemu maksymalnie wykorzystamy daną przestrzeń.

Proces sezonowania jest zależny od gatunku drzewa i spełnionych warunków przechowywania - przebiega średnio od 1 roku nawet do 2 lat. Należy wziąć to pod uwagę wybierając wielkość wiaty bądź drewutni.
W temacie ogólnej pojemności drewutni nie ma złotego środka. Każdy właściciel domu jednorodzinnego musi doświadczalnie sprawdzić, jaką ilość drewna powinien przygotować na dany sezon grzewczy. Ilość drewna, w jaką musimy się zaopatrzyć, jest zależna od wielu czynników.

Należy wziąć pod uwagę:
- wydajność energetyczną drewna
- powierzchnię domu
- indywidualne preferencje użytkownika
- prognozę pogody na zimę.