Biomasa
Często zadajemy sobie pytanie cóż to takiego jest ta biomasa. Ciagle się o niej słyszy a tak naprawdę niewiele o niej wiemy. Biomasa to rodzaj odnawialnego źródła energii. Zalicza się do niej między innymi surowce pochodzenia roślinnego.
Jest to materiał coraz częściej wykorzystywany do wytwarzania energii. To łatwa w pozyskaniu, w pełni naturalna i ekologiczna substancja, którą zalicza się do odnawialnych źródeł energii. Jako biomasę uznaje się m.in. zrębki drzewne, trociny, korę, brykiet czy pellet.
Czy wiecie, że również w celu uzyskania biomasy hoduje się a raczej uprawia specjalne rośliny? Tak np. wierzbę wiciową, trzcinę pospolitą i rdest – które charakteryzują się szybkim przyrostem i małymi wymaganiami glebowymi.
Istotną informacją jest to, że od pewnego czasu materiał ten wykorzystuje się jako atrakcyjną alternatywę dla węgla, głównie z uwagi na mniejszą ilość wytwarzanych zanieczyszczeń. Podczas spalania, emisja tlenku węgla, dwutlenku siarki i tlenków azotu, jest niższa niż podczas stosowania paliw kopalnianych.
Jakie zalety ma to paliwo?
Odpowiedz jest prosta, produkuje się je w każdym zakątku świata a co za tym idzie jest produktem łatwo dostępnym. Jego przechowywanie czy składowanie nie niesie za sobą ryzyka dla środowiska naturalnego.
Jednym z najbardziej popularnych produktów, służących do uzyskania biomasy, jest drewno i jego elementy. Duża część biomasy powstaje w zakładach produkcyjnych.
Należą do nich: trociny, zrębki, kora, brykiet, pellet.
Trociny powstają w tartakach podczas cięcia i frezowania drewna. Ich wartość energetyczna zależy od gatunku drzewa, z którego pochodzą.
Zrębki to niewielkie elementy drewniane. Powstają na przykład po rozdrabnianiu drewna specjalną maszyną.
Kora odpowiednio obrobiona, jest dobrym materiałem na biomasę.
Brykiet i pellet to forma odpadów drzewnych, która powstaje m.in. w wyniku zgniatania.
Biomasa stanowi trzecie, co do wielkości, naturalne źródło energii na świecie.
Spalanie biomasy jest korzystniejsze dla środowiska, gdyż zawiera ona mniej szkodliwych pierwiastków niż np. paliwa kopalne. W tym procesie powstaje także mniej dwutlenku węgla wnoszonego do atmosfery, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko globalnego ocieplenia. Ogrzewanie biomasą jest bardzo opłacalne, ponieważ jej ceny są konkurencyjne na rynku paliw.