Suche drewno kominkowe

Suche drewno kominkowe

Obalamy mit, że palenie suchym drewnem w kominku wpływa na złą jakość powietrza!

Drewno to drewno, mokre czy suche wkładamy je do ognia, pali się, jest piękne i gorąco. Zwykle tak myślimy, w końcu dlaczego mielibyśmy się przejmować jakiego rodzaju drewna kominkowego użyć. Nie wszystkie rodzaje drewna mają takie same właściwości. 

Musisz wiedzieć, że jeśli chcesz uzyskać wysokiej jakości ogień i nie być  sprawcą smogu należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów drewna. Ważna jest  gęstość drewna, wilgotność, rozmiar, przechowywanie  oraz  jakość i sprawność kominka .

Co to jest smog

Jakość powietrza we Wrocławiu  i okolicach nie jest ostatnio najlepsza a stężenie toksycznych substancji rośnie. Pyły i szkodliwe gazy zaczynają pojawiać się gdy nasi sąsiedzi zaczynają spalać śmieci, domowe odpady, a także najniższej jakości paliwa jak pył węglowy. Pamietajmy, iż przetworzony węgiel w ekogroszek to jeden z najpopularniejszych surowców  do ogrzewania domów. Smog jest więc wytworem  działalności człowieka oraz niekorzystnych zjawisk naturalnych czyli  znacznego zamglenia i bezwietrznej pogody. Swą nazwę przyjął  od angielskich słów „smog” smoke (dym) i fog (mgła). Pocieszające jest, iż poziom świadomości ekologicznej ciągle rośnie szczególnie wsród młodszego pokolenia.

Suche drewno kominkowe

Palimy bezpiecznie w kominku

Pojawiają się również opinie, że domowe kominki i piece mają swój udział w emisji toksyn a biały dym wydobywający się z komina jest tego dowodem.  Brak edukacji w tym zakresie skutkuje takimi fałszywymi opiniami.  Odpowiedni gatunek drewna kominkowego, przechowywany w należyty sposób, który w konsekwencji nazywamy suchym drewnem kominkowym wpływa na minimalną ilość emitowanego dymu i maksymalną  ilość wytwarzanego ciepła.  Ostatnio często słyszy się, że smog powstaje również z palenia drewnem kominkowym. Mało kto podaje informacje, że drewno kominkowe to źródło paliwa odnawialnego, które przy odpowiednim zastosowaniu nie  zanieczyszcza naszego środowiska. Jest to najszerzej wykorzystywane źródło energii odnawialnej w całej Europie, które charakteryzuje się zerowym bilansem emisji dwutlenku węgla. Podczas spalania emisja tlenku węgla, dwutlenku siarki czy tlenków azotu jest niższa niż podczas stosowania paliw kopalnianych. 

Istnieje ogromna potrzeba edukowania i budowania świadomości, że suche drewno kominkowe posiada trzy bardzo poszukiwane cechy, którymi są: ekologia, efektywność i ekonomia. Pamiętajmy jednak, że bardzo ważną rzeczą przy paleniu drewnem kominkowym jest to jakiego drewna używamy oraz jaki mamy kominek czy piec. Nie drewno zanieczyszcza nasze powietrze lecz dym.

Jakie drewno kominkowe jest najbardziej kaloryczne?

Wybierajmy drewno liściaste takie jak dąb, buk czy grab. To te gatunki charakteryzują się wysoką kalorycznością a co za tym idzie pozwalają na uzyskanie dużej ilości ciepła. Padają też pytania czy olcha lub świerk nadaje się do pieca. Nasza odpowiedź to oczywiście tak ale polecamy by używać jako drewno do rozpałki.  

Drewno kominkowe bez względu na jego gatunek należy zakupić odpowiednio wcześniej i złożyć je w drewutni czyli suchym, przewiewnym miejscu tak aby się wysuszyło. O tym jak zbudować wiatę na drewno  opisaliśmy już na naszym blogu. Ale pamiętajcie, że nikt nie wysuszy drewna lepiej niż Wy sami.

Wilgotność drewna kominkowego

Stosunek masy wody zawartej w drewnie do masy drewna wyrażony jest w procentach. Oczywiście im mniejsza wilgotność drewna, tym większa wartość opałowa. Drewno nadaje się do palenia po osiągnięciu stanu wilgotności drewna powietrznie suchego, czyli w granicach 20 proc lub mniej.  Taką suchość uzyskujemy po minimum 1 roku sezonowania na powietrzu. Układając drewno w drewutni odczuwamy znaczne zmęczenie i często zastanawiamy się ile może ważyć 1 metr sześcienny drewna kominkowego mokrego i suchego.  A oto kilka przykładów ( pierwsza cyfra drewno mokre a druga suche ): dąb  990 kg - 690 kg, grab 1060 kg - 830 kg, buk 960 kg - 690 kg, brzoza 870 kg - 650 kg. Jak widać z drewna potrafi odparować od 200 do 300 kg wody w ciągu roku. 

Metody jak sprawdzić wilgotność drewna kominkowego

Pierwszy sposób za pomocą prostego przyrządu zwanego wilgotnościomierzem, który można nabyć w sieci już za 60 zł. Miernik wilgotności ma na końcu dwa kolce, które trzeba wbić w drewno.  Aby uzyskać dokładniejszy odczyt, musisz przetestować kilka miejsc. Najważniejszy jest pomiar w środku. 

Test płynu do mycia naczyń - przez przedmuchiwanie drewna. Ten prosty test wymaga tylko niewielkiej ilości płynu do naczyń. Nałóż trochę płynu do mycia naczyń na jeden koniec kłody. Umieść usta na drugim końcu kłody i przedmuchaj. Jeśli płyn tworzy pęcherzyki lub pieni się, drewno jest dostatecznie suche. Słoje drewna przenoszą wodę przez pień, gdy drewno jest suche, powietrze może swobodnie przepływać przez oba końce kłody.

Próba uderzeniowa - uderzając o siebie dwoma kłodami. Ten test pozwala mniej więcej ocenić, czy drewno jest wystarczająco suche, czy nie, przez stukanie o siebie dwoma kłodami. Jeśli drewno jest twarde i ma rezonansowy dźwięk, to jest suche w przeciwnym razie, jeśli drewno jest mokre, hałas jest bardzo cichy. 

Badanie wizualne - ocena gołym okiem.  Drewno powinno być: twarde, popękane na końcach, wolne od pleśni lub grzybów,  bezwonne (zapach żywicy i soku znika po wyschnięciu) powinno mieć widoczne słoje w jasnym kolorze. Zazwyczaj słońce zmienia kolor na żółty. Z drugiej strony starzenie się sprawia, że staje się szare i uwalnia się od kory. Jeśli drewno spełnia te kryteria, oznacza to, że jest suche, a zatem gotowe do użycia w  kominku.

Dlaczego tak ważne jest palenie suchym drewnem?

Drewno po  ścięciu ma wysoki poziom wilgotności, a przez to nie nadaje się do użycia jako drewno opałowe.  Suche drewno pali się dłużej i daje nam więcej ciepła w porównaniu z mokrym drewnem, którego w tym samym czasie spalibyśmy dużo więcej. Z mokrego drewna w naszym kominie osadza się smoła, która może być przyczyną pożaru komina. Taka sama smoła osadza się na ściankach naszego kominka i szybie co może również spowodować uszkodzenie wkładu. Przy paleniu mokrym drewnem kominkowym wydziela się również bardzo nieprzyjemny zapach, który  możemy czuć  w całym mieszkaniu. 

Dlatego pamiętajmy aby palić  w kominkach tylko suchym drewnem a wówczas zadbamy o własne wydatki i środowisko!