Czy akacja nadaje się do kominka?


To może być sporym zaskoczeniem ale poprawna nazwa to robinia akacjowa. Występuje również pod innymi nazwami grochodrzew, akacja fałszywa, robinia biała.

Robinia akacjowa została sprowadzona do Europy z USA przez botanika francuskiego Jeana Robina jako roślina ozdobna.

Akacja osiąga wysokość do 30 m i można z niej pozyskać cenne, twarde i odporne na gnicie drewno. Kwitnie od maja do czerwca a jej charakterystyczne białe kwiaty swoim zapachem przyciągają wiele owadów w tym pszczoły. Z nektaru tych kwiatów powstaje pyszny miód akacjowy.

Akacja dobre drewno na opał

Robinia akacjowa ma bardzo szybki przyrost.

Drewno z akacji jest cenione jako drewno opałowe.

Posiada zbliżone wartości do drewna bukowego i dębowego, jest ciężka, twarda a co za tym idzie kaloryczna. Posiada dość sporo kory - 20%, która po spaleniu daje znaczne ilości popiołu, ale ma kaloryczność zbliżoną do drewna.

Akacja drewno do kominka

Akacjowe drewno kominkowe połupane szybko przesycha ze względu na małą ilość wody w rosnącym drzewie. Pali się bardzo długo niebieskim i pomarańczowym płomieniem. Akacjowe drewno kominkowe daje dużo ciepła co uznajemy za duży atut. Podczas palenia w kominku akacja może strzelić jednak nie jest to tak częste jak podczas spalania drewna iglastego.

Wartość opałowa drewna akacjowego to 2100 kWh/mp (4,2 kWh/kg), przy założeniu że drewno jest sezonowane i nie przekracza (15 do 18% wilgotności).

Ciekawostki

Akacja to drzewo, które jest powszechnie wykorzystywane na świecie ze względu na drewno, ale też właściwości lecznicze, a nawet spożywcze

  • Akacja jest elastyczna, co czyni ją bardzo uniwersalnym drewnem. Stosuje się je w budownictwie ziemnym, wodnym a nawet w górnictwie.
  • Sprawdza się przy wyrobie mebli, podłóg, wyposażenia ogrodowego np na trzonki do siekier, a także trwałych kuchennych przyborów (jest odporna na działanie wody)

  • Drewno robinii akacjowej posiada dużą odporność na gnicie, może przetrwać w ziemi nawet do 100 lat.
  • Roślina odporna na zanieczyszczenia, potrafiąca żyć w bardzo trudnych warunkach.
  • Z drewnem akacji fałszywej trzeba obchodzić się ostrożnie ponieważ to  drewno biologicznie aktywne i może spowodować stany zapalne skóry.
  • Syrop z akacji to popularny naturalny specyfik, który stosuje się przede wszystkim na kaszel.
  • Akacja daje kwiaty, które po wysuszeniu mają zastosowanie w zielarstwie, przypisuje się im działanie: żółciopędne.
  • Napar z kwiatów akacji można stosować zewnętrznie do pielęgnacji skóry twarzy jako tonik oraz jako łagodny środek uspokajający, a nawet przy przeziębieniach, bólu gardła i kaszlu.

Ważna uwaga: O ile kwiaty akacji można jeść nawet na surowo, liście akacji są nie tylko niejadalne, ale trujące.

akacja drewno kominkowe