Rodzaje drewna kominkowego

Przedstawimy Państwu kilka wybranych gatunków drewna kominkowego. Dlaczego drewno kominkowe? Bo jest to ciepło ekologiczne, przyjemne bardzo dla ciała i magiczne dla oka.

DĄB

To gatunek wysokokaloryczny – daje dużo ciepła i ma przyjemny zapach. Doskonałe drewno na opał, jest wysoko cenione ze względu na swoją zwartość, bardzo wolno się spala i długo utrzymuje płomień w palenisku. Pozostawia ok 3% popiołu. Kora jest gruba i spękana w kolorze ciemnoszarym, świeża wydziela specyficzny zapach octu. Drewno dębowe to gatunek drewna liściastego, które jest również bardzo cenione i poszukiwane w przemyśle meblarskim.

JESION

Jest bardzo twardym, szybko schnącym gatunkiem drewna o wysokiej kaloryczności. Pali się bardzo ładnym płomieniem dając dużo ciepła i pozostawia tylko ok 3% popiołu. Szybko schnie, ma małą zawartość wody po ścięciu, łatwo się rąbie. To ceniony surowiec jako opał do kominków. Podobnie jak dębowe ma szerokie spektrum zastosowań (okleiny, sprzęt sportowy, meble gięte, wystrój wnętrz). Świeże drewno podczas obróbki wydziela słodkawy zapach. Kora młodego drzewa ma zabarwienie zielono-oliwkowe, później staje się gruba, spękana, przypomina korę dębową.

BUK

Zwarte i twarde drewno o wysokiej wartości opałowej a tym samym ekonomiczne, w kominku pali się długo i równomiernie. Jego dużym atutem jest cienka kora, przez co zostawia niewiele popiołu. Świetnie się łupie  i szybko przesycha. Posiada jednolitą strukturę i barwę z odcieniem żółtoczerwonym. Drewno jest bardzo ciężkie, twarde. Nadaje się do wszystkich typów pieców i kominków.

GRAB

Posiada przybliżone wartości jak buk, ale pozostawia kilka razy więcej popiołu w kominku (nawet do 10%) przez co niezbędne jest częstsze czyszczenie, pod postacią drobnego pyłu potrafi on się unosić w powietrzu w całym domu. Posiada jednolitą strukturę oraz barwę szarobiałą lub żółtobiałą. Kora jest gładka o kolorze szarym.

BRZOZA

Polecana głównie na rozpałkę ze względu na łatwość rozpalania nawet przy dużej zawartości wody, wydziela przyjemny aromat. Bardzo szybko przesycha i łatwo się rąbie. Posiada jednolitą jasną barwę z żółtym lub czerwonym odcieniem. Ma białą korę, dlatego łatwo ją odróżnić między innymi gatunkami drzew. Jej minusem jest szybkie spalanie, nie daje tyle ciepła co inne opisane wcześniej gatunki liściaste.


Do palenia w kominku najlepiej nadają się gatunki liściaste, takie jak dąb, buk, jesion czy grab. Należy pamiętać, że drewno najlepiej jest kupić wcześniej by móc je samodzielnie wysezonować – nikt nie zrobi tego lepiej niż my sami! Paląc mokrym drewnem spalamy go do 70% więcej, co jest bardzo nieekonomiczne i zarazem szkodliwe dla układu spalania. Mokre drewno ma prawie dwukrotnie mniejszą kaloryczność, a podczas jego spalania zanieczyszczamy sadzą i smołą kominek oraz system kominowy.